Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

Змінено порядок виплат внутрішньо переміщеним особам: деталі

25.11.2023, «Інформатор». Кабінет Міністрів вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку та виплат на проживання для ВПО. Також є зміни, спрямовані на стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування. Зміні, які впровадив Уряд, прокоментувала народна депутатка Ніна Южаніна.

Що змінилося для ВПО

В уряді повідомили, що тепер переселенці, які деякий час проживали за кордоном та вперше оформляють виплати, можуть звертатися за допомогою через 15 днів після повернення в Україну.

Ось повний перелік змін для ВПО:

·         внутрішньо переміщені особи, які звертаються вперше за допомогою та перебували за кордоном понад 30 днів і повернулись в Україну, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну;

·         внутрішньо переміщеним особам, які повернулись в Україну після 01.08.23 р., але раніше втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, виплату призначатимуть за особистим зверненням. Це можливо через 15 робочих днів після повернення в Україну, виплата призначатиметься на 6 місяців;

·         ВПО, які після 1 серпня 2023 змушені були повторно покинути свої домівки через обов’язкову/примусову евакуацію (в т. ч. через підрив окупантами Каховської ГЕС) зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців.

Якщо людина відмовилась від виплати, допомога на проживання буде призначатися повторно, якщо:

·         після припинення виплати допомоги, житло людини було знищено або пошкоджено;

·         людина повторно перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф, перелік яких затверджено Мінреінтеграції.

Що пропонують для працовлащтування ВПО

Також у допомозі на проживання для ВПО запроваджено додаткові інструменти стимулювання внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування.

«Зокрема, для тих ВПО, яким допомога призначатиметься з моменту ухвалення цих змін, та які є працездатного віку, але не працюють, протягом трьох місяців після призначення допомоги потрібно буде або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або ж працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо»,— йдеться в повідомленні Уряду.

У Мінсоцполітики нагадали, що за рахунок державного бюджету вже виплачується компенсація роботодавцю за працевлаштування ВПО. Центри зайнятості займаються пошуком вакансій для ВПО. Є можливість отримати ваучер на навчання. І завдяки цьому отримати, наприклад, перепідготовку за іншою професією, здобути ступінь магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю тощо.

«Таким чином, держава шукає додаткові можливості для працевлаштування внутрішніх переселенців», - пояснює народна депутатка, членкіня Комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Вона додала, що за даними Мінреінтеграції, 3,5 тисяч ВПО вже отримали ваучери на перенавчання. Він надається в розмірі, що не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 26840 грн в 2023 році.

«Очевидно, ця категорія громадян розшириться»,— зауважує Южаніна.

Також вона наводить статистику від Мінекономіки і робить певні висновки:

2023 році виплачено 126 млн грн компенсації підприємцям, які взяли на роботу 10 тисяч ВПО. Але в Україні нараховується 4,9 млн ВПО, 3,6 млн з них стали такими після 24 лютого 2022 року. 3,5 тис.+10 тис.? Тобто «вудочки» для працевлаштування переселенців поки що не дуже діють. Як на мене, доцільно переглянути умови надання такої допомоги, щоб вона була більш ефективною»,— вважає Ніна Южаніна.

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 75

Читайте також: