Южаніна Ніна Петрівна

Політик, заслужений економіст України, народний депутат України 8-го та 9-го скликань. Член Політичної партії "Європейська Солідарність".

Життєпис

Народилася 11 січня 1965 року. Отримала вищу освіту в Технологічному університеті Поділля за спеціальністю «бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності».


З 1983 по 2003 роки працювала на підприємствах – бухгалтером, економістом, головним бухгалтером, у податкових органах.

У 2003 році отримала сертифікат аудитора, виданий Аудиторською палатою України.

У 2003 році заснувала компанію «Європейська аудиторська група», якою керувала до обрання в парламент.

27 жовтня 2014 року на позачергових виборах до парламенту обрана народним депутатом України від партії «Блок Петра Порошенка».

13 травня 2015 року обрана на посаду голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

У Верховній Раді 9-го скликання входить до складу фракції «Європейська Солідарність» та є членом Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Законотворча діяльність

Ніна Южаніна є автором та співавтором 198 законодавчих ініціатив, з яких 58 вже стали законами. Зокрема, це ряд законопроектів, якими вносяться зміни до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного призначення; щодо покращення інвестиційного клімату в Україні в частині змін в адмініструванні податків; щодо спрощення ліцензійних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності; щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів; щодо оподаткування розміщення побутових відходів і т. ін.).

Ніна Южаніна відома передусім як автор ліберальної податкової реформи, якою передбачено суттєве зниження ставок основних податків, спрощення їх адміністрування, запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств тощо.

Робота у Раді IX скликання

Під головуванням та за активної участі Ніни Южаніної напрацьовано системні проекти законів, які не були прийняті у 8-му скликанні, але покладені в основу законів, проголосованих у 9-му скликанні Верховної Ради.

Вони стосуються:

- впровадження рекомендацій ОЕСР по боротьбі з розмиванням податкової бази і виведенню прибутків за кордон (антиBEPS);

- внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів;

- режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи (NCTS).

Законодавчі ініціативи

У Верховній Раді IX скликання Ніна Южаніна зареєструвала понад 30 законодавчих ініціатив, зокрема ті, що напрацьовані з експертним середовищем.

Йдеться про:

- запровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток, імплементацію стандартів протидії розмиванню податкової бази та виведення прибутку за кордон (законопроект №1185);

- створення в Україні єдиного органу з протидії фінансовим злочинам замість трьох існуючих — Національного бюро фінансової безпеки України (законопроект №1184);

- добровільне одноразове декларування активів фізичних осіб (законопроект №1183).

Проєкти законів

Під головуванням та за активної участі Ніни Южаніної напрацьовано системні проекти законів, які не були прийняті у 8-му скликанні, але покладені в основу законів, проголосованих у 9-му скликанні Верховної Ради.

Вони стосуються:

- впровадження рекомендацій ОЕСР по боротьбі з розмиванням податкової бази і виведенню прибутків за кордон (антиBEPS);

- внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів;

- режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи (NCTS).

Прийняті закони (VIII скликання)

Серед законотворчих ініціатив, які Ніні Южаніній вдалося втілити в життя, перебуваючи на посаді голови профільного комітету:

Запровадження єдиного Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (автоматичне відшкодування ПДВ); перенесення контрольно-перевірочної роботи податкових органів на обласний рівень, залишення за районними податковими інспекціями виконання виключно сервісних функцій; оприлюднення річного плану-графіка документальних планових перевірок на сайті податкового органу; запровадження з 2018 року роботи Електронного кабінету платника податків; передача права Мінфіну надавати узагальнюючі податкові консультації (Закон №1797);

Поправки до законопроєктів

Ніна Южаніна послідовно відстоює поправки до законопроектів, що суттєво їх покращують (або прибирають норми, що дискредитують суть змін, які впроваджуються):

- до Закону №141 щодо функціонування авторизованих економічних операторів — поправки щодо необхідності здійснення реальної адаптації національного митного законодавства до митного законодавства Європейського Союзу в частині надання спеціальних спрощень. Такі спрощення повинні мати право отримати суб’єкти господарювання, які відповідають окремим критеріям та для яких недоцільним є отримання одночасно всіх спрощень, необхідних при наданні авторизованого економічного оператора;

- до законів №128 і 129 про обов’язкове застосування РРО і кешбек — поправки щодо незастосування РРО для другої — четвертої груп платників єдиного податку до 2024 року, скасування звітності щодо формування фіскальних звітів, фіскальних звітних чеків для програмних РРО, непідвищення штрафів, скасування норм щодо кешбеку як додаткового антиконкурентного інструменту.

Ряд законодавчих пропозицій Ніни Южаніної спрямовано на подолання викликів, що постають перед державою.

Так, у березні 2020 року разом із колегами по фракції Ніна Южаніна зареєструвала законопроект №3258, яким передбачено перерозподіл частини витрат із державного бюджету на заходи із запобігання виникнення, поширення та подолання наслідків коронавірусної хвороби.