Інформаційні матеріали

Економіка короновірусу: топ-10 пріоритетів для подолання наслідків карантину в Україні

Ratings
(0)

16.03,2020, Mind.ua. Оголошена ВООЗ пандемія коронавірусу COVID-19 – це дуже серйозний виклик для всього світу. Під особливою загрозою опиняється економіка. Лідери провідних країн світу вже оголосили про термінові першочергові заходи для підтримки власних економік. На жаль, чинна влада в Україні поки нічого не пропонує для підтримки, а можливо вже і для порятунку, нашої економіки.

Наша фахова група визначила перші 10 кроків, які вкрай необхідні Україні, щоб зараз вистояти. Реалізувати їх особливо у сфері податкової та бюджетної політики, потрібно вже до кінця березня 2020 року. Зволікання в прийнятті термінових комплексних заходів матиме невідворотні негативні наслідки, що можуть стати незрівнянними з тими, які бачила Україна під час економічної кризи у 2008–2009 роках.

Топ-10 антикризових кроків у економічній сфері

 1. Тимчасово зменшити на 50% єдиний податок для платників першої – третьої груп. Передбачити компенсацію зменшення доходів місцевих бюджетів за рахунок частини податку на доходи фізосіб (ПДФО), що зараховується до державного бюджету, на період до кінця 2020 року.

Чому це потрібно запровадити саме зараз? Обов’язок сплати єдиного
податку ФОП (на першій і другій групі спрощеної системи оподаткування) не  залежить від фактичної діяльності. Отже, у разі примусового припинення роботи таких ФОПів, зокрема через запровадження карантину, держава має зменшити фінансове навантаження на мікропідприємців.

 1. Тимчасово запровадити ставку ПДФО у розмірі 9% для найманих працівників підприємств, що виробляють життєво необхідні товари (послуги), на період до кінця 2020 року.

Так, під час обмежувальних заходів частина працівників у певних видах діяльності зможе перейти на дистанційну форму роботи. Але є ті категорії робітників, які працюватимуть у цей період  на підприємствах і в закладах, що забезпечать населення України найнеобхіднішим, як то виробництво хліба, молочної продукції, торгівля в магазинах.

Відтак, держава має підтримати цю категорію робітників.

 1. Зменшити ставку податку на додану вартість (ПДВ) на молочні продукти з 20 до 12%. Так Україна забезпечить підтримку вітчизняного тваринництва. Крім того, скоротиться експансія імпортної молочної продукції на український ринок. А найбільші проблеми саме в цій галузі.

Тому ПДВ для окремих галузей має бути приведений до величини проміжного споживання.

 1. Запровадити податок на виведений капітал на заміну податку на прибуток підприємств. Це дозволить збільшити обігові кошти підприємств, сприятиме оновленню основних засобів. Крім того, за висновком Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції з Європейським Союзом, такі заходи відповідають європейському законодавству.
 2. Запровадити трирічний мораторій на збільшення ставок податків (ПДВ, акцизного податку, ввізного мита) на товари критичного імпорту. Такі кроки мають забезпечити економічну безпеку держави.

Також потрібно відновити перелік товарів критичного імпорту, який затверджується Кабміном, – чітко з'ясувати, що в країні не виробляється та/або є в недостатніх обсягах.
Цей захід дозволить захистити вітчизняного виробника, який в період обмежувальних заходів може тимчасово припинити виробництво.

 1. Запровадити механізм відшкодування ПДВ у прив’язці до повернення валютної виручки за експортними операціями. Адже потрібно стимулювати своєчасне повернення валюти в Україну.

Лібералізація валютного законодавства має і деякі негативні наслідки. Такими є зловживання платника ПДВ, що полягає в неповерненні валютної виручки в Україну (не тільки протягом 365 днів, а зовсім), при цьому держава відшкодовує ПДВ вчасно (не пізніше 60 днів).

 1. Переглянути механізм державних закупівель через систему ProZorro – надання пріоритету товарам та послугам вітчизняного виробництва у діапазоні цін до 20%.
 2. Забезпечити державну підтримку вітчизняних виробників, що дозволить оновити основні виробничі потужності в Україні і не тільки за рахунок імпорту устаткування та обладнання.

Крім того, це оновлення основних засобів у пріоритетних галузях економіки (машинобудування, приладобудування, будівництво, енергетика).

 1. Переглянути видатки Державного бюджету України на 2020 рік. Збільшити їх на безпеку медичного персоналу та протиепідеміологічні заходи з одночасним зменшенням на утримання правоохоронних структур.
 2. Провести аудит прийнятих законів та підзаконних нормативно-правових актів з метою виявлення положень, які гальмують розвиток вітчизняної економіки та створюють загрози для економічної безпеки країни.

Необхідність аналізу останніх законів щодо:

 • тотального застосування РРО мікробізнесом;
 • драконівських процедур у сфері державного фінансового моніторингу;
 • системи блокування податкових накладних;
 • інституційних змін у податкових та митних органах;
 • дискретних та таких, що містять величезні корупційні ризики, норм у направленому на підпис президенту законі 1210.
  Ніна ЮЖАНІНА

Читайте також: