Інформаційні матеріали

Національне бюро фінансової безпеки запрацює, якщо дотримуватися концепції

Ratings
(0)

Створення Національного бюро фінансової безпеки України передбачає реальну зміну системи протидії економічним злочинам, саме тому важливо дотримуватися концептуальних засад, закладених в основу роботи органу на початку.

На цьому наголосила Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, коментуючи заяву EБA про те, що в законопроекті №8157 не враховано основних зауважень асоціації.

Серед дорікань членів асоціації – підпорядкованість нового органу Президенту, чисельність його працівників, а також відсутність обмежень щодо прийому до нової структури кадрів з нині діючих відповідних органів.

Голова Комітету переконана, всі ці питання є «наріжним каменем» заснування єдиного незалежного органу з протидії економічним злочинам, тими концептуально важливими засадами щодо яких авторський колектив не може піти на поступки.

Южаніна наголосила, що конструкція підзвітності Бюро українському парламенту та Президенту України побудована за аналогією з НАБУ, що передбачає рівновіддаленість нового органу від усіх гілок влади, а отже унеможливлює вплив на його роботу.

«Президент лише призначає та звільняє з посади Директора НБФБ, у той час як процес відбору й безпосередньо затвердження кандидатури очільника органу здійснюватиметься спеціальною комісією, створеною на паритетній основі – по три представника від Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України», – роз’яснила народний депутат.

Щодо особового складу Бюро, 4 тисячі осіб – гранична чисельність працівників, передбачена законопроектом, фактична ж буде значно меншою особливо на початку роботи органу, а згодом кількість працівників коригуватиметься залежно від криміногенної ситуації в країні.

«Сьогодні лише податкова міліція нараховує 4,7 тисяч осіб, разом ж з економічними підрозділами Нацполіції та СБУ чисельність персоналу сягає 10 тисяч. Відтак запропонована законопроектом кількість працівників в жодному разі не обтяжуватиме ані бізнес ані бюджет, особливо беручи до уваги набагато ширший функціонал нового органу», – підкреслила вона.

Голова Комітету додала, що відбір працівників НБФБ здійснюватиметься на основі Конкурсу, в ході якого здобувачі проходитимуть співбесіду, а також складатимуть кваліфікаційний іспит, за результатами яких кандидати можуть бути включені до кадрового резерву. Після проходження спеціальної перевірки претенденти направлятимуться в Тренінговий центр, де за денною чи вечірньою формами або дистанційно вони проходитимуть спеціальну підготовку. По завершенню навчання потенційні співробітники мають скласти випускний іспит, що включатиме тестування та практичне завдання.

Н.Южаніна впевнена, за таких суворих умов відбору необхідності у запровадженні будь-яких квот або заборон на працевлаштування колишніх працівників нині діючих правоохоронних органів немає.

«За бажання кожен, хто відповідатиме визначеним законопроектом вимогам до кандидатів на посади в НБФБ, зможе на загальних підставах претендувати на такі посади, якщо доведе свої професійні здібності та, що є гідним цієї роботи», – акцентувала вона.

Більш того, досвід впровадження Закону України «Про очищення влади» довів, що нерідко під гаслом люстрації виконавців наказів злочинної влади з посад звільняли досвідчених професіоналів, що, своєю чергою, негативно вплинуло на якість роботи міністерств і відомств.

«Ми маємо акумулювати весь можливий кадровий потенціал та інтелектуальні ресурси, адже дві третини роботи органу складатиме інформаційно-аналітична діяльність, яка полягатиме у вивченні інформації з державних баз даних та інших джерел про обіг публічних фінансів та суб'єктів такого обігу, у той час, як дії силового блоку, обов’язкового для будь-якого правоохоронного органу, будуть крайньою мірою», – зазначила Н.Южаніна.

Голова Комітету додала, що законопроект «Про НБФБ» представлено вже понад півтори тисячі представників бізнесу та громадськості, які зрозумівши суть концепції, за якою працюватиме НБФБ, надали проекту Закону позитивну оцінку, а також надіслали листи на підтримку його прийняття. Серед тих, хто надав позитивну оцінку – Рада бізнес-омбудсмена, Американська торговельна палата, ВГО «Асоціація платників податків України» та ін.

«Авторський колектив законопроекту завжди відкритий для предметного діалогу, конструктивних зауважень та експертних порад щодо вдосконалення тексту проекту Закону, однак створення Національного бюро фінансової безпеки України передбачає реальну зміну системи протидії економічним злочинам, саме тому важливо дотримуватися концептуальних засад, закладених в основу роботи органу на початку», – підсумувала вона.

   
   
   
   

Прес-служба Голови Комітету з питань податкової та митної політики

Читайте також: