Виступи у ЗМІ

  • Газета Полтавщина

Ніна Южаніна: Верховна Рада прийняла законопроект № 3760 про так званих «інвестиційних нянь»

Сьогодні Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт № 3760 про так званих «інвестиційних нянь». Він і спочатку, в поданому Президентом варіанті, був забюрократизованим, спрямованим не на реальне залучення інвестицій в Україну та створення нових робочих місць, а на підтримку окремих платників податків — очевидно, бенефіціарів діяльності цієї влади. Наголосила народна депутатка Ніна Южаніна.

Будівництво об'єктів інфраструктури для таких окремих інвесторів буде здійснюватися повністю за рахунок бюджетних коштів.

Для таких платників будуть встановлені індивідуальні пільгові ставки податків або їх звільнять від сплати певних податків, що суперечить ключовому принципу податкового законодавства — нейтральності оподаткування.

А сам інвестиційний проєкт можна буде реалізувати у будь-якому регіоні України, навіть у центрі столиці, що аж ніяк не відповідає проголошеним намірам діючої влади щодо підтримки депресивних територій.

При цьому підтримка надаватиметься не тільки в переробній промисловості, де найбільше створюється додана вартість, а ще й у добувній промисловості, хоча це прямо суперечить президентському варіанту законопроекту.

Створення робочих місць із конкурентною заробітною платою проєкт закону не стимулює — вона лише на 15% повинна перевищувати розмір середньої заробітної плати у відповідній сфері у відповідному регіоні. Я пропонувала зобов’язати інвестора встановити рівень зарплати, що буде не менше 2-х розмірів мінімальної заробітної плати, адже виходить так, що інвесторам буде надано значні податкові пільги, а на оплаті праці людей дозволять економити.

Водночас кількість робочих місць чомусь вирішили зменшити: у редакції Президента було не менше 150 нових робочих місць щороку, в остаточній версії законопроєкту — не менше 80 нових робочих місць впродовж всього строку реалізації проєкту (тобто за 5 років).

Ну, і про те, як нинішня влада на словах бореться з офшорами, а на ділі навпаки — всіляко дбає про їх існування. Проектом передбачено, що заявниками можуть бути юридичні особи, до 50% статутного капіталу яких належить іншим особам, які зареєстровані в країнах з офшорним статусом. Тобто до 50% звільнених від оподаткування в Україні прибутків інвестора будуть виведені в офшорні зони. Чи не цинізм це?!

Отже, що ми маємо з прийняттям законопроєкту № 3760? А маємо повністю знівельовану редакцію документа, який було подано як президентський, і перетворення його з недолугого на ще гірший, лобістський, який економіці України нічого не дасть.

В результаті податкові пільги отримають гірничо-збагачувальні комбінати залізних, марганцевих та титанових руд, а всі приватні логістичні та митні склади, поштова та кур’єрська діяльність, курорти в країні, зокрема у Буковелі, додатково до податкових пільг отримають державну підтримку у вигляді побудови інфраструктури за рахунок бюджетних коштів.

Усі прізвища таких «інвесторів» відомі на загал. Що ж, для них епоха бідності точно закінчилася, чого, на жаль, не можна сказати про решту громадян.

P. S. До речі, Україна впала в індексі інвестиційної привабливості за друге півріччя 2020 року до 2,4 пункти з 5 можливих. Таке падіння зафіксоване вперше з 2013 року!

Джерело

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 249

Читайте також: