Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

Податкова під виглядом боротьби з міскодінгом може отримати можливість контролювати пересічних громадян — експерти

09.02.2024, УНН. Обмеження на грошові перекази, запропоновані Національним банком України та підтримані Данилом Гетманцевим, головою податкового комітету Верховної Ради, можуть надати податковим органам повноваження надмірно контролювати фінанси громадян та порівнювати їхні доходи і витрати.

Обмеження грошових переказів точно не є предметом в боротьбі з тіньовою економікою. Ініціативи, запропоновані Національним банком України, які підтримав очільник податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, під приводом боротьби з міскодінгом і тіньовою економікою, можуть розвʼязати руки податковій щодо перевірки фінансових операцій пересічних громадян і співставлення їх доходів і витрат на предмет відповідності. Таку думку висловили опитані УНН експерти.

Гетманцев повідомив, що 5 лютого комітет заслухав доповідь НБУ щодо «міскодингу» та тіньових фінансових операцій. За його словами, серед іншого Нацбанк запропонував «встановити на законодавчому рівні на період дії воєнного стану обмеження на здійснення фінансових операцій з використанням реквізитів електронних платіжних засобів, лімітами на суми трансакцій, їх кількості тощо. А також граничних сум готівкових переказів, здійснених за допомогою терміналів самообслуговування».

Заступниця голови НБУ Катерина Рожкова підтвердила, що регулятор напрацьовує відповідні зміни до законодавства.

«Я навіть не сумніваюся в цьому (що обмеження грошових переказів розвʼяже руки податковій щодо перевірок пересічних громадян). Тому що якщо говорити, що потрібна в країні боротьба з тіньовим обігом, з тіньовою економікою – так вона точно не ведеться і не в карткових переказах справа. Якби була політична воля – давно зайшли б додаткові ресурси для бюджету, і вони не стосувалися б ані підвищення податків, ані обмеження переказів карткових»,— пояснила членкиня парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

При цьому, за її словами, такі ініціативи обговорювалися Гетманцевим з Нацбанком кулуарно, адже він не радиться з членами парламентського комітету і не обговорює нічого завчасно. При цьому, за словами депутатки, навіть самі лише заяви такого характеру можуть нашкодити українській економіці.

«Якщо сьогодні такі рішення вирішуються кулуарно – ми будемо мати купу негативних наслідків. Я вже навіть звернулася до пані Катерини (Рожкової – ред.), чи прораховували вони негативні наслідки навіть від таких заяв, а не тільки користь, яку десь вони побачили по ухиленню від оподаткування, і що ця система по обмеженню по переказам „допоможе“ їм уникати таких ухилень»,— зазначила Южаніна.

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 17

Читайте також: