Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

Розмінування може тривати 143 роки: чому українські аграрії повинні сплачувати земельний податок і орендну плату?

15.04.2023, «Прямий». 143 роки для розмінування всіх замінованих територій. Страшна цифра, принесена українцям кривавим агресором Росією.

174 000 кв. кілометрів (або 17 400 000 га) на сьогодні потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами (мінами, снарядами, ракетами тощо).

470 000 га с.г угідь (або лише 2,7% від потенційно засмічених) визначені урядом для першочергового обстеження та розмінування.

На засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань гуманітарного розмінування під головуванням першої віце-прем’єрки України Юлії Свириденко 10 квітня 2023 року прозвітовано, що:

12 000 га с.г угідь за останній тиждень обстежено підрозділами ДСНС, ЗСУ, Державної спеціальної служби транспорту та неурядовими операторами;

2 323 га с.г угідь розміновано за тиждень.
І за її словами – це непогані темпи.

А тепер порахуймо.

З такими темпами необхідно:

для обстеження: 39 тижнів пріоритетних с.г земель, 1450 тижнів (або майже 28 років) всіх засмічених земель.

для розмінування: 202 тижні (або майже 4 роки) пріоритетних с.г земель, 7490 тижнів (або майже 143 роки) всіх засмічених земель.

Що це означає для власників або користувачів земельних ділянок, які перебуватимуть знаходитимуться на таких територіях?

По-перше – неможливість використання земель для ведення с.г виробництва, іншої господарської діяльності, неможливість отримання доходу.

По-друге – сплата земельного податку чи орендної плати за землю до того часу, як відповідна земельна ділянка буде обстежена спеціалізованими організаціями на предмет наявності вибухонебезпечних предметів.

Саме такий порядок сплати податку встановлюється у прийнятому в цілому 11 квітня проєкті № 7632, який вже передано на підпис Президенту України (цей проєкт підтримали Мінфін, податкова та Асоціація міст).

Власник земельної ділянки, яка розташована на території активних бойових дій чи тимчасово окупованій території, матиме пільгу зі сплати земельного податку лише до кінця місяця, в якому на відповідній території завершилися такі дії або така територія була деокупована.

Тобто, якщо після цього земельна ділянка не буде визначена урядом для першочергового обстеження, а темпи такого обстеження збережуться на чинному рівні, окремим власникам доведеться сплачувати податок майже 28 років і при цьому не користуватися земельною ділянкою.

Або ж щороку звертатися до сільської (міської) ради для надання індивідуальної пільги (і її необхідність ще треба буде довести), або ж обробляти землю на свій власний ризик, граючи зі смертю у колесо фортуни.

На жаль, запропонований мною інший механізм надання пільги зі сплати земельного податку (не з дня початку обстеження ділянки, а з дня подання заяви про таке обстеження) був відхилений і профільним податковим комітетом, і парламентом.

Доведеться ще на раз повертатися до цього питання.

Сподіваюся, що, як завжди, зі значним запізненням чинна влада перейде у стадію сприйняття пропозицій.

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 161

Читайте також: