Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

ЄС прогнозує зростання економіки України на 3% у 2024 році: у держбюджеті закладено 4,6%

16.05.2024, «Інформатор». На підставі українського варіанту зростання ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету.

Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України зросте на 3% у 2024 році, ЄС — на 2,9%, а МВФ – на 3,2%. Натомість у бюджеті України на цей рік закладено зростання у 4,6%. Ці розрахунки підтвердила перший віцепрем'єрка — міністрка економіки Юлія Свириденко на початку травня 2024 року. Народна депутатка Ніна Южаніна у своєму дописі від 16 травня 2024 року пояснила, що на підставі розміру ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету. 

1 травня 2024 року пройшов Kyiv Investment Day 2024, на якому міністрка економіки Юлія Свириденко підтвердила розрахунки зростання економіки у 2024 році. Нагадаємо, що у держбюджету було закладено 4,6%. 

«Очікуємо, що цього року економіка продовжить відновлення – принаймні на 4,5–4,6%. Звичайно, показники можуть бути гіршими через ракетні обстріли, в першу чергу української енергетичної інфраструктури, але наш базовий прогноз поки що на рівні 4,6%»,— розповіла під час заходу Юлія Свириденко.

За словами міністерки, після масштабного падіння економіки — майже на 30% у 2022 році, у 2023 році почалося зростання, яке становило щонайменше 5,3%.

Народна депутатка, член комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна навела дані європейських прогнозів зростання українського ВВП у цьому році. Їх розрахунки не такі оптимістичні.

За даними Європейського Союзу, зростання сповільниться через «слабкі настрої, нові руйнування енергетичної інфраструктури та нестачу робочої сили».

«Війна й надалі послаблюватиме настрої та перешкоджатиме виробничому потенціалу, зокрема в енергетичному секторі, де, за попередніми оцінками, на початку 2024 року було знищено від 30% до 40% енергетичних потужностей»,— наводить слова іноземних економістів Ніна Южаніна.

Чим пояснюються низькі цифри

Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України зросте на 3% у 2024 році. В дослідженні банку йдеться про те, що в Україні у 2023 році зростання економіки було забезпечене не лише рекордним врожаєм, а й збільшенням видатків на оборону. Це підтримало внутрішній попит, тоді як чистий експорт продовжував знижуватися.

Ніна Южаніна нагадала, що зростання ВВП проходило на фоні своєчасного зовнішнього фінансування. Натомість у 2024 році Україні довелося пів року чекати, поки союзники узгодять питання щодо виділення допомоги.

Тому цього року на прогнози вплинула як перспектива затяжної війни, так і обмежений внутрішній попит, нестача робочої сили та недостатні інвестиції.

«Забезпечити економічне зростання на 3% у 2024 році та надалі прискоритися до 6% у 2025 році дасть змогу, на думку ЄБРР, відновлення експорту та збільшення внутрішнього військового виробництва»,— написала у соцмережі Ніна Южаніна.

Проте ризики залишаються високими через руйнування портової та електроенергетичної інфраструктури. Очікування щодо зростання ВВП у 2024 році від українських союзників виглядають так:

·         від ЄС – на 2,9%,

·         від ЄБРР – на 3%,

·         від МВФ – на 3,2%.

«Натомість у держбюджеті-2024 закладено зростання у 4,6%, і днями міністерка економіки підтвердила цей прогноз. А це не просто гра цифр. На підставі розміру ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету»,— написала народна депутатка.

 

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 46

Читайте також: