Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

Южаніна про бюджет-24: у нас трильйон гривень непокритих видатків

09.11.2023, «Прямий». Ніна Южаніна в ефірі телеканалу «Прямий» прокоментувала ухвалення Державного бюджету на 2024 рік. Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» зауважила, що в цьому документі трильйон грн непокритих видатків, і це величезний ризик для країни.

«Це, мабуть, найскладніший бюджет, не зважаючи на те, що нібито вже навчилися, пристосувалися і знаємо як планувати і як виживати. Але складність полягає в тому, що якраз ймовірність правильного прогнозування, навіть щодо дохідної частини зараз найбільше кульгає. Якщо взяти зараз наші власні доходи державного бюджету – то між першим і другим читанням додатково знайшли 32 мільярди. Але не враховують ймовірні доходи від ренти на газ – мінус 40 мільярдів, порівняно з іншими роками. Коли ж ми дивимось конкретику, а що ж відбулось між першим і другим читанням – вдвоє збільшили від’ємне сальдо торговельного балансу. Тобто країна в наступному році більше буде імпортувати вдвічі, ніж експортувати. А це буде впливати на дуже багато процесів. І все це означає величезні цифри, мільярдні цифри для бюджету», – констатує Южаніна.

«Тепер говорімо про видаткову частину. Чи на третій бюджет воєнного часу все зробили максимально для того, щоб врахувати видатки лише на дві стратегічно важливі цілі? Це – підтримка військових і соціальне забезпечення соціально незахищених людей. Звісно, ні. Саме міністерство оборони отримує на декілька десятків мільярдів менше, чим навіть у цьому році. Нам говорять: зараз ще будуть додатково отримувати кошти Мінстратегпром чи ДСТЗІ. Але це кошти місцевих бюджетів, які будуть переспрямовані на них», – нагадала депутатка.

«Всі структури правоохоронних органів, які не виконують військові завдання, а працюють в тилу – їх фінансування збільшується, а в Міністерства оборони воно зменшується. Я вважаю, що це не можна називати бюджетом оборони країни. Крім того, залишаються заплановані високі видатки на пропаганду влади. Я маю на увазі телеканал Рада – понад 1,5 мільярда на те, що взагалі не повинно фінансуватися. Там має йти парламентський щоденник – це пряма трансляція з комітетів і з зали Верховної Ради», – обурилась Ніна Южаніна.

Вона також зауважила, що під час ухвалення бюджету в залі парламенту не було прем’єр-міністра. «Бюджет воюючої країни – в залі нема прем’єр-міністра. Йому абсолютно все одно, і тому його не було. Міністр фінансів, відповідаючи, де ми будемо брати кошти на покриття дефіциту, розказував, що вони перебувають в стадії перемовин. Але вибачте, у нас дефіцит понад 1,5 трильйона. Якщо зараз взяти останнє інтерв’ю міністра фінансів, то у нас непокритих біля одного трильйона дефіциту бюджету. А це означає, що ми на порозі великих труднощів», – застерігає Южаніна.

«Сьогодні треба по крупиці розбирати кожного розпорядника для того, щоб шукати резерви й розуміти, що надалі, коли потрібно буде робити секвестр бюджету, ми вже знатимемо, де і як ми будемо економити й куди надсилати кошти”, – вважає народна депутатка.

«Тому враження від бюджету такі: він збалансований лише арифметично: доходи, видатки й дефіцит відповідають арифметичним цифрам. А наскільки ці цифри забезпеченні статтями й наскільки вони точні для того, щоб можна було за ними  жити – велике питання», – резюмує Южаніна.

Ніна Южаніна

  • Перегляди: 93

Читайте також: