Інформаційні матеріали

Неефективність роботи державних інституцій - найсерйозніша перешкода податкової реформи

Ratings
(0)

21 вересня Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД)  провів другу публічну консультацію на тему: «Податкова реформа: аналіз державних рішень».

Захід був проведений  в рамках проекту «Аналіз якості проведених реформ та їх міжсекторального впливу», що фінансується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Основними питаннями, що виносились на публічне обговорення, були  найважливіші державні рішення щодо проведення податкової реформи, а також якою повинна бути податкова реформа і які зміни для цього необхідні здійснити.

Участь у дискусії взяли Ніна Южаніна - народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань податкової  та митної політики, Михайло Кобцев - народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, Тетяна Острікова - народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, Юрій Романюк – заступник директора Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України, Ангела Бочі - старший економіст МЦПД,  Ярослав Романчук – Президент Асоціації податкових радників, Геннадій Балашов – лідер політичної партії «5.10», Костянтин Швабій – д.е.н. , професор, в.о. директора Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи НУДПСУ, Зеновій Бермес – президент Асоціації роботодавців Львівщини та ін.

Захід відкрив член Правління МЦПД та заступник виконавчого директора МЦПД Роман Басалига. Він привітав учасників заходу  в стінах МЦПД та побажав їм плідної та конструктивної дискусії.

Модератором заходу виступив старший економіст МЦПД  Василь Поворозник.  В. Поворозник зазначив, що не лише в кожного експерта, що займаються питаннями податків, є свій варіант податкової реформи, але  в органах державної влади нема єдиного бачення щодо даної реформи. Мета публічної консультації , яку проводить МЦПД, - виявити найбільш болючі зони та розвинути діалог щодо податкової реформи, наголосив пан Поворозник.

Старший економіст МЦПД Ангела Бочі представила результати експертного опитування на тему «Оцінка проведення податкової реформи». Близько 30 експертів з різних регіонів України, що займаються аналізом перебігу податкової реформи,  взяли участь в опитуванні . Відповідно до результатів експертного опитування, 56% респондентів  вважають, що податкова реформа в Україні відбувається низькими темпами.  Більшість респондентів зазначили, що реформа не проводиться взагалі і що всі зміни, які були прийняті – це коригування діючої податкової системи.  Серед найсерйозніших перешкод у проведенні податкової реформи опитані експерти назвали неефективність роботи державних інституцій (72%), відсутність державної стратегії  економічного розвитку (60%), корупцію та тіньову економіку (60%), низький рівень прозорості прийняття державних рішень (36%), уповільнений темп суміжних реформ (12%), політичну нестабільність та внутрішні політичні проблеми (12%).  На питання про те, чи змінилась простота адміністрування податків за останній рік, 52% респондентів  заявили, що податкове навантаження на підприємства зросло, в той час як 32% вважають, що воно не змінилось. 92 % опитаних експертів вважають, що існуючий податковий режим перешкоджає інвестиційній привабливості України.

Ніна Южаніна, народний депутат України та Голова Комітету ВРУ з питань податкової  та митної політики, відзначила відсутність консенсусу серед експертів щодо податкової реформи. Пані Южаніна, яка в минулому працювала аудитором на малих та середніх підприємств, зазначила, що жодна країна не може нормально жити з таким податковим навантаженням, який існує в Україні.  В Україні недосконала система адміністрування податків та низька податкова культура, констатувала депутатка. Пані Южаніна підтримала своїх колег в питанні ліквідації Фіскальної служби та запропонувала запровадити інститут податкової консультацій, де можуть знайти роботу працівники розформованої  в майбутньому Фіскальної служби.

Після представлення результатів експертного опитування слово взяли представники законодавчої влади. Першим серед представників влади виступив народний депутат України та член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Михайло Кобцев.  На думку народного депутата, Кабінет Міністрів повинен сформувати чітке стратегічне бачення податкової реформи, яке на сьогодні відсутнє. Ми повинні зрозуміти, якою країною ми хочемо бути і що ми хочемо розвивати – чи сільське господарство, чи IT-технології, наголосив пан Кобцев. На думку депутата, необхідно кардинально зменшити  кількість податків, встановити обгрунтований рівень ПДВ, і щоб цей рівень не давав можливості для розвитку тіньової економічної діяльності. Кобцев зазначив, що разом зі зменшенням кількості податків основним компенсатором для бюджету може бути детінізація економіки.

Після Кобцева слово взяла ще один член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, народний депутат України Тетяна Острікова. На думку Т.Острікової, першочерговим завданням є реформування фіскальних служб. Основна ідея цієї реформи – це створення на місцях центрів обслуговування  платників податків, в яких заберуть функцію здійснення аудиту. Пані Острікова також згадала, що на розгляд ВР було внесено кілька законопроектів щодо реформування податкової поліції.  На її думку, не можна так загально ліквідувати податкову поліцію. Натомість, необхідно створити аналітичну службу, яка буде  займатись запобіганням ухилення від сплати податків. Т.Острікова згадала про досвід ряду європейських країн, зокрема Німеччини і Франції, у реформуванні ставок ПДВ.

На думку Юрія Романюка, заступника директора Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України, реформа, яка пропонується зараз,  є радикальною. Юрій Романюк також зазначив, що за довгі роки його роботи в Міністерстві фінансів, найбільшу критику суспільства завжди викликало  реформування спрощеної системи оподаткування.

Ярослав Романчук, Президент Асоціації податкових радників з сумом констатував,  що в Україні нема політичної волі здійснювати  податкову реформу. На його думку, не треба нічого винаходити, а лише обрати для України найкращу стратегію. На жаль, Національна Рада з реформ не стала тим майданчиком, яким міг би забезпечити проведення реформи.  Я.Романчук запропонував поетапно ліквідувати Фіскальну службу, а також створити митну та податкову палату, які були б підпорядковані  Міністерству фінансів. Пропозиції пана Романчук ліквідувати уже створені органи не обмежились лише Фіскальною службою, а торкнулись також податкової міліції та структурних підрозділів МВС, які займаються кримінальними переслідуваннями, щоб кожен факт несплати податків не став кримінальним переслідуванням. Пан Романчук запропонував створити Фінансову гвардію та відповідні консультаційні та сервісні центри на місцях.

Концепція податкової реформи РПР є найбільш радикальною, МФУ – найбільш консервативною, а ВРУ – компромісною. Такий висновок зробив Костянтин Швабій, д.е.н. , професор, в.о. директора Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи НУДПСУ. Якщо оцінювати усі концепції з позиції пересічного громадянина, його добробуту, то найбільш прийнятною і “соціально відповідальною”  є концепція МФУ, зазначив пан Швабій. На його думку, жодних змін не відбудеться, якщо не буде радикальним чином реформована Державна фіскальна служба.

Під час свого виступу, Геннадій Балашов, лідер політичної партії «5.10», наполягав на скасуванні більшості податків. На думку Балашова, всі податкові реформи – це шлях до злиднів, які до того ж не вирішують проблему корупції, яку можна подолати шляхом відміни ПДВ.

Зеновій Бермес, президент Асоціації роботодавців Львівщини, поділився з присутніми своїм переконанням, що зрозумілість податків та оптимальність адміністрування податків є основою  успішності податкової політики. Перед українським урядом стоять такі проблеми та виклики як подолання зубожіння населення, забезпечення наповнення бюджету, врахування потреб пенсійного фонду, вирішення проблематики села. Метою податкової реформи має стати покращення купівельної  спроможності населення та детінізація економіки, підсумував пан Бермес.

Читайте також: