Виступи у ЗМІ

  • Прес-служба

Ніна Южаніна: Ціна газу для населення зменшиться, наскільки — поки невідомо

Ніна Южаніна: Ціна газу для населення зменшиться, наскільки — поки невідомо
У вівторок, 6 жовтня, Верховна Рада прийняла за основу депутатський законопроект про зниження ставок ренти на видобуток газу (№ 2835). У разі його прийняття в цілому, населення може розраховувати на деяке зниження вартості газу. Підтримали законопроект всі депутатські фракції і групи, за винятком «Народного фронту».
 
Після голосування голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна пояснила, чому депутати відмовилися підтримати урядовий законопроект (№ 2352а).
 

При цьому, як розповіла Ніна Южаніна в інтерв'ю РБК-Україна, поки невідомо, наскільки буде зменшена вартість газу для населення, але таке зниження однозначно відбудеться.
 

РБК-Україна: Чим урядовий  законопроект про ренту на видобуток газу принципово відрізняється від депутатського? І чому комітет не погодився на його прийняття, якщо він передбачає зменшення ставок ренти з 2018 р. ще більш кардинально — до 20% і 10% за видобуток газу з родовищ до 5 км і більше 5 км відповідно?
 

Ніна Южаніна: Різниця полягала в тому, що основна ініціатива авторів законопроекту № 2835 (авторства Юлії Тимошенко і ряду інших депутатів,— ред.) стосувалася зменшення рентної ставки на газ, який видобувається державною компанією «Укргазвидобування» (до 29%,— ред.), а в урядовому законопроекті для них не передбачалося зниження ставки.
 

Для цього в уряду є пояснення. Система визначення цін і забезпечення дотаціями населення формується так, що уряд має можливість через надвисоку ренту для «Укргазвидобування» отримувати ресурс для дотацій населенню. Але один з народних депутатів від «Самопомочі» в залі заявив, що ця система складна, що 70% цієї ренти поки в бюджет не надійшло. Вони — заборгованість перед бюджетом компанії «Укргазвидобування».
 

Я думаю, що потрібно було б профільному урядовому комітету і авторам законопроекту № 2835 попрацювати і ухвалити спільне рішення, зрозуміле і для народних депутатів, і для населення. Щоб вони могли чітко почути і від авторів законопроекту, і від профільного міністра, наскільки вплине на здешевлення газу дана норма. Це було б правильно.
 

А так, якщо ми маємо різні оцінки і різні позиції, це означає, що населення, можливо, щось отримає, а щось і не отримає в плані зниження ціни на газ. Не тому що неправильно визнають або не виконають норми закону в міністерстві, а тому що треба глибоко розуміти формулу розрахунку і вплив у цій формулі тих часток газу, які використовуються для забезпечення населення, тобто власного видобутку і імпортного.
 

РБК-Україна: І все ж можна сподіватися, що ціна на газ для населення в будь-якому випадку зменшиться?
 

Ніна Южаніна: Зменшиться. Але наскільки — невідомо. І я думаю, що нічого страшного не було б, якщо б зараз уряд продумав, з урахуванням цієї ініціативи, як переформатувати роботу, для того щоб ресурс для виплати дотацій був забезпечений в бюджеті України. Я думаю, що при правильному розумінні плануванні, а найголовніше — бажання це можна зробити.
 

РБК-Україна: Юлія Тимошенко заявила, що в розрахунку на тисячу кубометрів газу, його вартість для населення стане нижчою приблизно на тисячу гривень. Цим розрахунками можна довіряти?
 

Ніна Южаніна: Я не можу ні підтвердити, ні спростувати, тому що я не фахівець і не була членом робочої комісії (робочої групи з розгляду питання обґрунтованості підвищення цін на енергоносії і тарифів на комунальні послуги,— ред.). Але, враховуючи те, з чого складається формула, можна припустити, що ціна буде знижена.
 

РБК-Україна: Якщо депутатський законопроект буде прийнятий у другому читанні, коли закон зможе вступити в силу?
 

Ніна Южаніна: Ми на комітеті винесли рішення, згідно з яким він повинен був вступити в силу з 1 жовтня, але так як ця дата вже минула, то було запропоновано, щоб він вступив в силу на наступний день після опублікування.
 

РБК-Україна: Тобто відразу після його опублікування мають перерахувати тарифи?
 

Ніна Южаніна: У нас немає можливості відразу це зробити. У нас ще не автоматизовані ці системи настільки, щоб це було так оперативно. Але, думаю, найближчим часом.
 

РБК-Україна: Якою буде ставка на ренту по спільній діяльності?
 

Ніна Южаніна: По спільній діяльності, де однією із сторін є державне підприємство або будь-яке інше підприємство, де є будь-яка державна частка (хоч 1%), рентна плата складе 70%. Там, де є спільна діяльність, і учасниками є два приватних підприємства — 29%.
 

 РБК-Україна: «Укргазвидобування» — це ж державне підприємство…
 

Ніна Южаніна: «Укргазвидобування» виділене окремим пунктом. Там немає договору про спільну діяльність.
 

РБК-Україна: Тобто, для компаній, де є державна частка, преференції не передбачені, а повністю державне підприємство «Укргазвидобування» буде їх мати?
 

Ніна Южаніна: Цілком вірно. Ви проаналізуйте, яка у нас кількість договорів про спільну діяльність, коли вони реєструвалися, та яка там частка держави. Згідно з інформацією, яка була представлена у нас на Комітеті, в усіх договорах спільної діяльності частка державних підприємств складає 60% і більше.
 

РБК-Україна: А якою буде ставка ренти для іноземних компаній?
 

Ніна Южаніна: Вони, як і всі компанії, якщо ми приймемо зниження ренти з 55% до 29%, будуть платити 29%.
 

РБК-Україна: Які настрої в парламенті щодо прийняття законопроекту в другому читанні?
 

Ніна Южаніна: А настрої такі, що не всі глибоко розібралися, не всі розуміють і бачать за цим законопроектом, можливо, передвиборні пропозиції. Насправді цей законопроект був зареєстрований народними депутатами вже давно (13 травня 2015 р.,— ред.). Але він виглядає так, як ніби він спрямований на передвиборний період.
 

Втім, я сподіваюся, що ми всі насправді дбаємо про ціну на газ для населення. Можливо, не вистачає достатньої інформації, щоб пояснити людям, які зараз знаходяться в такому страшному очікуванні зими і своїх можливостей оплати за газ.
 

Ось уже після голосування представники «Народного фронту» підходили і пояснювали, що вони абсолютно не розібралися в системі виплати дотацій на газ, що громадяни за підсумками зими будуть розуміти, що вони платять за газ менше, ніж платили в попередні періоди.
 

Розмовляла Надія Андрікевич
 
[button url="http://www.rbc.ua/ukr/interview/nina-yuzhanina-tsena-gaza-naseleniya-umenshitsya-1444383535.html" color="#ffffff" background="#2d8cef" background_hover="#2defc2"]Джерело: РБК-Україна[/button]

южаніна

  • Перегляди: 725

Читайте також: